Kako razgovarati s djecom kad se dogodi tragedija poput današnje?

Slika: Kako razgovarati s djecom kad se dogodi tragedija poput današnje?

Današnji tragični događaj u Zagrebu duboko nas je potresao i poljuljao naš osjećaj sigurnosti

20.12.2024.


Današnji tragični događaj u Zagrebu duboko nas je potresao i poljuljao naš osjećaj sigurnosti. Važno je znati da su osjećaji straha, tuge i bespomoćnosti normalni u ovakvim situacijama. Ovakvi događaji su rijetki, ali snažno utječu na nas jer narušavaju našu vjeru u svijet kao sigurno mjesto.

Razgovor i bliskost mogu pomoći - kako nama odraslima, tako i djeci koja često ne razumiju što se događa i trebaju našu podršku da bi se osjećala sigurno. Kroz zajedničke aktivnosti, rutinu i otvorenu komunikaciju možemo zajedno prebroditi ove teške trenutke.

Donosimo nekoliko savjeta koji mogu pomoći u razgovoru s djecom:

Osigurajte sigurno okruženje
Pobrinite se da se djeca osjećaju sigurno i podržano. Stvarajte atmosferu mira i topline, gdje mogu izraziti svoje misli i osjećaje bez straha od osude.

Razgovarajte mirnim glasom
Zadržite smiren ton kako biste umirili djecu. Vaš glas i stav šalju poruku sigurnosti i stabilnosti.

Budite iskreni, ali prilagodite informacije
Objasnite situaciju jasno i iskreno, ali izbjegavajte detalje koji bi ih mogli dodatno uznemiriti. Pružite informacije koje su prilagođene njihovoj dobi i razini razumijevanja.

Slušajte njihova pitanja i brige
Dopustite djeci da postavljaju pitanja. Posvetite vrijeme za objašnjenja i provjerite što su čuli ili razumjeli. Time ćete otkriti njihove strahove i razjasniti moguće nesporazume.

Dajte kratke i jasne odgovore
Na dječja pitanja odgovarajte jednostavno i nedvosmisleno. Nema potrebe za dugačkim objašnjenjima koja mogu biti zbunjujuća.

Ograničite izloženost medijima i razgovorima odraslih
Pazite da djeca ne budu previše izložena vijestima ili razgovorima odraslih o događaju. Prevelika količina informacija može povećati njihov strah i nesigurnost.

Potičite otvoreni razgovor
Pitajte ih kako se osjećaju i što misle o onome što su čuli ili vidjeli. Podijelite im informacije, ali ne preopterećujte ih svojim brigama.

Prilagođavajući svoj pristup njihovim potrebama, možete im pomoći da bolje razumiju situaciju i osjećaju se sigurnije.

Vi najbolje poznajete svoje dijete. Pratite njegove reakcije u danima koji slijede, a ako primijetite značajne promjene u ponašanju ili osjećate da Vam je potrebna dodatan savjet, ne ustručavajte se potražiti podršku stručnjaka za mentalno zdravlje.


Izvor: HCK