Svjetski dan zdravlja: „Zdravi počeci, budućnost puna nade“

Slika: Svjetski dan zdravlja: „Zdravi počeci, budućnost puna nade“

U 2025. godini Svjetskim danom zdravlja koji se obilježava 7. travnja započinje jednogodišnja kampanja posvećena zdravlju majki i novorođenčadi

07.04.2025.
U 2025. godini Svjetskim danom zdravlja koji se obilježava 7. travnja započinje jednogodišnja kampanja posvećena zdravlju majki i novorođenčadi, a pod nazivom „Zdravi počeci, budućnost puna nade“. Svjetska zdravstvena organizacija sudjelovat će tijekom cijele godine u promicanju ove kampanje putem korisnih savjeta, informacija i raznih akcija kao podrška boljem zdravlju majki u vrijeme trudnoće, nakon poroda i njihovoj novorođenoj djeci.

Na taj način želi se potaknuti širu zdravstvenu zajednicu na dodatna ulaganja kako bi se unaprijedio sustav zdravstvene zaštite budućih majki, smanjila smrtnost trudnih žena i njihove novorođenčadi na porodu, a čije zdravlje je temelj izgradnje svakog društva koje želi osigurati bolju budućnosti i dati novu nadu svima. Ulaganje u zdravlje majki i novorođenčadi pridonosi gospodarskom razvoju i poboljšanju prava žena kako bi bolje planirale svoje majčinstvo. Potrebno je odrediti prioritete o dostupnoj i kvalitetnoj zdravstvenoj skrbi tijekom trudnoće, nakon poroda i u vrijeme dojenja, kao i jačanju razvoja pružatelja zdravstvenih usluga za zaštitu zdravlja žena.

Procjene ukazuju kako 15 posto žena tijekom trudnoće ili poroda razvije po život neku opasnu komplikaciju, dok 70 posto trudnica umire tijekom poroda (primjerice zbog krvarenja) pa se smatra kako 300 tisuća žena svake godine izgubi život uslijed trudnoće ili poroda, dok četiri milijuna novorođenčadi umire (dva milijuna pri porodu i dva milijuna u prvom mjesecu života). Smrtnost novorođenčadi u svijetu čini 50 posto smrtnosti među djecom mlađom od pet godina, što je 2,4 milijuna izgubljenih života svake godine.

Posebnu pažnju treba posvetiti i poteškoćama koje su vezane uz prijevremeni porod i nisku porođajnu težinu. Također, približno trećina žena pati od dugotrajnih zdravstvenih probleme nakon poroda, što može povećati rizike tijekom budućih trudnoća, a 20 posto majki ima postporođajnu depresiju ili tjeskobu.

Iskustva pokazuju kako se modelima primaljske skrbi povećava preživljavanje i smanjuje broj prijevremenih poroda te omogućava stalna podrška trudnicama i novorođenčadi nakon poroda . Ulaganje u edukaciju primalja je izuzetno važna i dobra strategija za poboljšanje zdravlja majki i novorođenčadi kojom se smanjuje i broj nepotrebnih medicinskih zahvata.

Približno 200 milijuna žena reproduktivne dobi u zemljama s niskim i srednjim dohotkom nema dovoljno mogućnosti za korištenje suvremene kontracepcije, što može značajno smanjiti neželjene trudnoće i s tim povezane rizike, uključujući spontane pobačaje. Sve to zahtijeva dodatnu izobrazbu zdravstvenih radnika za savjetovanje žena zbog žalovanja, koje nakon toga slijedi.

Dobro razvijene društvene politike i obiteljski zakoni ključni su kako bi se ženama osigurala odgovarajuća podrška za brigu o svom zdravlju, uključujući plaćeni porodiljni dopust (najmanje 18 tjedana, idealno šest mjeseci ili više), pravna zaštita i podrška dojenju (i na radnom mjestu). Pravo na zdravlje milijuna budućih majki i trudnih žena diljem svijeta jedan je od velikih izazova na koji treba dati neke odgovore i predvidjeti konkretne akcije.

Društva Crvenoga križa diljem Hrvatske protekloga su vikenda obilježila Svjetski dan zdravlja nizom aktivnosti usmjerenih na podizanje svijesti o važnosti zdravlja općenito, a posebno trudnica, rodilja i novorođenčadi. U brojnim su mjestima organizirane su preventivne akcije mjerenja tlaka i šećera u krvi te informativna događanja o zdravlju i važnosti prevencije. Brojni volonteri, djelatnici i građani pridružili su se ovim događanjima kako bi zajednički poslali snažnu poruku - ulaganje u zdravlje žena i djece temelj je zdravog društva. Obilježavanjem Svjetskog dana zdravlja Hrvatski Crveni križ i ove godine potvrđuje svoju trajnu posvećenost promicanju zdravlja i dobrobiti najranjivijih skupina u društvu.